1401/11/20

مقاطع فولادی نورد شده

مقاطع فولادی نورد در اشکال مختلف برای استفاده در ساختمان‌های فولادی موجود می‌باشد. شکل‌ها، اندازه‌ها و خواص این مقاطع فولادی نورد شده مورد بحث قرار می‌گیرد. فولاد یکی از مصالح ساختمانی مهم در صنعت ساختمان است. می‌توان آن را در بسیاری از موارد برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار داد.

اشکال مختلف مقاطع فولادی نورد شده

اشکال مختلف مقاطع فولادی نورد به شرح زیر است:

 1. مقاطع زاویه‌ای
 2. بخش‌های کانال
 3. مقاطع T
 4. بخش‌های I
 5. میله‌های گرد
 6. میله‌های مربعی
 7. میله‌های تخت
 8. ورق‌های راه راه
 9. فلز منبسط شده
 10. صفحات فولادی نورد
 11. میله‌های آجدار (HYSD)
 12. میله‌های آجدار (فولاد ملایم)
 13. میله‌های عملیات حرارتی مکانیکی
 14. پارچه‌های سیم جوشی

 

 1. مقاطع زاویه نورد

مقاطع زاویه ای به شکل "L" ساخته می‌شوند. این شامل دو پایه است. برخی از مقاطع زاویه دار شامل پایه‌هایی با ابعاد مشابه به عنوان مقاطع زاویه مساوی و برخی دارای پایه‌های مختلف به عنوان مقاطع زاویه نابرابر نامیده می‌شوند. مقاطع زاویه‌ای به طور گسترده برای ساخت و سازهای خرپا سقف و برای کف تیرچه پرکننده استفاده می‌شود.

 

 1. بخش‌های کانال نورد

بخش کانال یا بخش C شامل دو فلنج مساوی است که در هر دو انتها به شبکه متصل هستند. مقاطع کانال به طور گسترده در سازه‌های قاب فولادی استفاده می‌شود.

 

 1. مقاطع T 

بخش T شامل فلنج و تار است که به شکل "T" مرتب شده‌اند. آن ها در خرپاهای سقف فولادی برای تشکیل بخش‌های ساخته شده استفاده می‌شوند. برای به دست آوردن بخش T نیز می‌توان دو بخش زاویه را به هم متصل کرد.

 

 1. بخش‌های I

مقاطع I که به عنوان تیرهای فولادی یا تیرچه فولادی نورد نیز نامیده می‌شوند به طور گسترده به عنوان تیر، لنگه، ستون و غیره استفاده می‌شوند. این شامل دو فلنج و یک شبکه است.

 

 1. میله‌های گرد نورد

میلگردهای گرد دارای مقاطع دایره‌ای هستند و به عنوان آرماتور در کارهای کوره کاری بتن و فولاد و غیره استفاده می‌شوند. میلگردهای گرد در قطرهای مختلف از 5 میلی متر تا 250 میلی متر در دسترس هستند.

 

 1. میله‌های مربع نورد

میله‌های مربعی دارای سطوح مربع هستند و به طور گسترده برای دروازه‌ها، پنجره‌ها، کوره‌ پزی‌ها و غیره استفاده می‌شوند.

 

 1. میله‌های تخت نورد شده

میله‌های تخت نیز برای دروازه‌ها، پنجره‌ها و غیره استفاده می‌شوند. ضخامت میله‌های تخت از 3 میلی متر تا 40 میلی متر خواهد بود.

 

 1. ورق‌های راه راه

ورق‌های فولادی ساده از ماشین‌هایی عبور می‌کنند که با فشار دادن آن ها خم‌هایی به نام موج‌دار ایجاد می‌کنند. از این ورق‌ها برای پوشش سقف استفاده می‌شود.

 

 1. فلز منبسط شده

ورق‌های فلزی منبسط شده از ورق‌های فولادی ملایم ساخته می‌شوند. که از طریق دستگاه بریده شده و منبسط می‌شوند. به طور کلی مش الماسی شکل در این نوع ورق ها ظاهر می‌شود.

 

 1. صفحات فولادی نورد

صفحات فولادی اقلامی هستند که به خوبی در سازه‌های فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آن ها برای اتصال تیرهای فولادی، اعضای کششی در خرپا سقف و غیره استفاده می‌شود. ضخامت آن ها از 5 میلی متر تا 50 میلی متر متغیر است.

 

 1. میله‌های آجدار (HYSD)

میله‌های HYSD آجدار از فولاد با مقاومت بالا ساخته شده‌اند. دنده‌ها چیزی نیستند جز برآمدگی‌هایی که بر روی میله‌ها با چرخش سرد میله در شرایط نورد گرم ایجاد می‌شوند. پیچ و تاب بر اساس الزامات استاندارد ساخته شده است.

میلگردهای HYSD نوآوری مهم فولاد هستند و به طور گسترده به عنوان مواد تقویت کننده اصلی در تمام کارهای بتنی مانند پل‌ها، ساختمان‌ها، کارهای بتنی پیش ساخته، پی‌ها، جاده‌ها و غیره استفاده می‌شوند. دلیل این که این میله‌ها بیشتر از سایر میله‌ها معروف هستند به دلیل مزایای زیر است:

 • میله‌های HYSD را می‌توان تا 180 درجه بدون هیچ ترکی خم کرد.
 • استحکام بالا و بادوام.
 • 30 تا 40 درصد هزینه در مقایسه با سایر میله‌های گرد کاهش می‌یابد.
 • مناسب برای هر نوع بتن کاری
 • خواص چسبندگی عالی با بتن.
 • میله‌های HYSD را می‌توان با استفاده از جوش الکترونیکی فلاش یا جوش قوس الکتریکی جوش داد.

 

 1. میله‌های آجدار (فولاد ملایم)

میله‌های آجدار را می‌توان از فولاد نرم نیز تولید کرد. این میله‌های آجدار HYSD شبیه به هم هستند، اما این میله‌ها با هیچ کدی توصیه نمی‌شوند و همچنین در مقایسه با میله‌های HYSD از استحکام بسیار کم‌تری برخوردار هستند.

 

 1. میله‌های نورد شده با عملیات حرارتی مکانیکی (TMT).

میلگردهای حرارتی مکانیکی یا میلگردهای TMT با تکنیک خاصی ساخته می‌شوند که در آن میله‌های فولادی داغ به طور ناگهانی با پاشیدن آب بر روی آن خاموش می‌شوند. بنابراین، سطح میله سرد می‌شود و قسمت داخلی یا هسته میله همچنان در شرایط گرم است.

هسته کمک می‌کند تا سطح بیرونی نرم شود. با این ترکیب دماهای مختلف، میله استحکام تسلیم بیشتری به دست می‌آورد. مس، فسفر و کروم و غیره در فرآیند تولید میله‌های TMT اضافه می‌شوند که مقاومت در برابر خوردگی آن را بهبود می‌بخشد.

 

 1. پارچه‌های سیم جوش داده شده

پارچه‌های سیم جوش چیزی جز مجموعه‌ای از میله‌های فولادی نرم نیستند که عمود بر یکدیگر چیده شده و در تمام تقاطع‌ها جوش داده شده‌اند.

این ها به عنوان تقویت کننده برای دال‌های کف، پوشش کانال‌های کوچک، روسازی و غیره استفاده می‌شوند.