afa
1401/12/15

فولاد ck60 چیست؟ + کاربردهای فولاد ck60

آلیاژ CK60یکی از آلیاژهای فولادی پرکربن است که فرآیند ساخت آن درصد کربن کمتری نسبت به فولادهای آلیاژی دارد. نام دیگر آلیاژ CK60 چیست؟ این آلیاژ با نام SIQUAL 1221 نیز شناخته می شود و کاربردهای زیادی برای صنایع مختلف ارائه می دهد.

یکی از ویژگی های بسیار مهم این آلیاژ امکان استفاده از آن برای عملیات حرارتی است. حداکثر سختی برینل CK60 241 است. این فولاد استحکام و سختی بیشتری نسبت به CK45 دارد و اغلب در سازه های فولادی که باید بارهای سنگین را تحمل کنند استفاده می شود. البته این آلیاژ کاربردهای دیگری نیز دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

برخی از عناصر شیمیایی که در ساختار این آلیاژ به وفور استفاده می شود عبارتند از کربن، منگنز و سیلیکون است. این نوع آلیاژ با استفاده از فرآیند نورد گرم ساخته می شود که دارای خواصی مانند مقاومت در برابر ضربه، استحکام بالا و قابلیت فشار بالا می باشد.


مشخصات آلیاژ  CK60

درصد عناصر به کار رفته در مقادیر زیاد در ترکیب آلیاژ SK60 به شرح زیر است:

  • کربن 0.61 درصد:آلیاژ فولادی CK60 از جمله فولادهای پر کربن محسوب می شود.
  • سیلیسیم حداکثر 0.40 درصد.
  • کروم حداکثر 0.40 درصد: درصد بالای کروم موجود در ترکیب این آلیاژ باعث افزایش قابلیت سختی و استحکام آن شده است.
  • نیکل حداکثر 0.40 درصد.

همانطور که قبلا ذکر شد، روش ساخت فولاد آلیاژی CK60 نورد گرم است. هنگامی که فولاد در کوره ذوب می شود، عناصر مختلفی به ترکیب آن اضافه می شود. سپس فولاد آلیاژی تا دمای 650 تا 700 درجه سانتیگراد گرم می شود. سپس فولاد به آرامی سرد می شود و سختی برینل آن به 241 می رسد.

دلیل قیمت بالای آلیاژ CK60 چیست؟

 از آنجایی که فرآیند ساخت این آلیاژ و محصولات فولادی ساخته شده با آن (مانند صفحات فولادی، میله‌ها، نوارهای فولادی و غیره) پیچیده است، ممکن است گران‌تر باشند. اما قیمت بالاتر آلیاژ فولاد CK60 را می توان با استحکام و سختی بالاتر نسبت به مدل هایی مانند CK45 توجیه کرد.

کاربرد آلیاژ CK60 چیست ؟

این نوع فولاد اغلب در صنعت ساختمان سازی و برای ساخت سازه های فولادی که به استحکام بالا و ظرفیت باربری بالا نیاز دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

به عنوان مثال میلگردهای ساخته شده با آلیاژ CK60 در اثر قرار گرفتن در دمای 500 تا 700 درجه سانتی گراد بسیار سخت می شوند و به همین دلیل می توان از آن ها برای ساخت قطعات خودرو، سلاح های نظامی و تجهیزاتی که در صنایع نفت و گاز استفاده می شود مانند پتروشیمی، ساختمانی و ... استفاده کرد.

یکی دیگر از محصولات فلزی ساخته شده با استفاده از این آلیاژ، تسمه فلزی است. این نوع تسمه ها از کیفیت بالایی برخوردار بوده و حداکثر ضخامت آنها 90 میلی متر و عرض آن ها 1 تا 2 متر است.

برخی دیگر از کاربردهای آلیاژ CK60 را که در ادامه گفته شده می توانید مشاهده کنید :

  • ساخت شافت, بوش, میله های اتصال و…
  • ساخت قطعات مورد استفاده در مهندسی مکانیک
  • ساخت ابزار دستی کشاورزی, فنر ها و…

سخن آخر

در این مقاله فولاد CK60  را بررسی کردیم. فولاد CK60 یکی از آلیاژهای فولادی پرکربن است که فرآیند ساخت آن درصد کربن کمتری نسبت به فولادهای آلیاژی دارد. جهت خرید انواع میلگرد، شمش فولادی، قطعات و مجموعه‌های خط نورد و.. می‌توانید با آذر فولاد امین تماس بگیرید.

مطالب اخیر

صادرات-میلگرد-به-گرجستان
26 اردیبهشت, 1402 صادرات میلگرد به گرجستان
روش-های-تولید-فولاد
23 اردیبهشت, 1402 روش‌های تولید فولاد
شمش-بلوم-و-کاربردهای-آن
21 اردیبهشت, 1402 شمش بلوم و کاربردهای آن

لینکدین

آذر فولاد امین

تگ ها